ISTANBUL
32°C
24 Ocak 2018 çarsamba
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ

25.01.2014 / 11:44

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Çilekar, obezitenin Türkiye’de görülme oranının yüzde 20’lere ulaştığını söyledi.


Memleket- Şişman hastalarda genellikle hareket zorluğu, nefes darlığı, uyku kalitesinde düşme ve nefes almada güçlük, horlama, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve şeker hastalıklarının vazgeçilmez olduğunu belirten Eskişehir Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Çilekar, yaş ilerledikçe kadınlarda meme ve rahim kanseri, erkeklerde ise kalın bağırsak kanseri sıklığının yüksek bir orana çıktığını kaydetti. Obezitede konusunda hastalara cerrahi müdahale uyguladıklarından da söz eden Op. Dr. Murat Çilekar, ‘‘Cerrahi müdahaleye karar verirken, hastanın yaşı ve kilosu bize yol gösteriyor.

Biz kendi kliniğimizde genellikle balon, mide küçültme ve gastrik by-pass yöntemlerini kullanıyoruz. Gastrik by-pass yönteminde; midedeki büyük bir kısmı aldıktan sonra ince bağırsaklarla yiyeceklerin gidebileceği yeni bir yol yapılandırıyoruz. Bu genellikle emilimi bozuyor ve pasajı küçültüyor. Mide küçültmede ise pasaj küçültme dediğimiz yöntemi uygulayarak emilimi bozmuyoruz. Hastalar çoğunlukla daha az yiyerek ve daha erken doyarak açlık hissini daha az hissediyorlar. Dolayısıyla doygunluğa ulaşarak ister istemez kilo veriyorlar. Balon yönteminde ise, midesine bir balon yerleştirilen hastanın kronik bir doygunluk hissine neden oluyor’’ dedi.

AMELİYAT 125-185 KİLO ARASINDA OLANLARA YAPILIYOR: Cerrahi müdahale sonrası hastalarda hedefledikleri kiloya ulaştıklarını dile getiren Op. Dr. Murat Çilekar, ‘‘Hedeflediğimiz kilo oranı 50 ila 60 kilo civarında. Ameliyat ettiğimiz hastalar genelde 184 ile 125 arasında kilosu olan kişiler. Burada hastanın fazla ağırlığındaki kaybettiği kilolar başarıyı neticelendiriyor. Hastalar 5-6 ay sonra normal hayatlarına devam edebiliyorlar. Ameliyat edeceğimiz hastanın, vücut-kitle endeksi olan boyun ağırlığın karesine böldüğümüzde elde ettiğimiz oranının 40’ın üzerinde olması gerekiyor. Bu oranın altında olan kişiler için Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ameliyatın maliyetini karşılamıyor’’ diye konuştu.

YÜZDE 80’İ ZAYIFLADIKTAN SONRA İLAÇLARINI BIRAKTILAR: Hastaların cerrahi müdahale sonrası zayıfladıklarında, kullandıkları ilaçları da bıraktıklarından bahseden Op. Dr. Çilekar, ‘‘Bize başvuran hastaların çoğu bir çok ilaç kullanıyor. Hastaların yüzde 80’i diyabet tedavisinde kullanılan insülini ve ilaçlarını bıraktılar. Tansiyon ilacı kullanan hastalarımız vardı. Şu an kilo verdikten sonra onlar da ilaçlarını bıraktı. Hastaları ameliyattan 2-3 ay sonra tekrar kontrollerine gönderiyoruz. Tedavi edilen hastaların yüzde 70’i medikal tedavilerini bırakıyor’’ şeklinde konuştu.

OBEZİTE KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR: Obezitenin Türkiye’de görülme sıklığının yüzde 20’lere ulaştığını açıklayan Çilekar, şunları aktardı: ‘‘Obezite tüm dünyada kadınlarda çok daha fazla. Toplam obezitenin 3’de 2’si kadınlarda, 3’de 1’i ise erkeklerde görülüyor. Türkiye’deki obezite oranı Amerika ve Avrupa’ya göre daha düşük ancak, Doğu ülkelerine göre yüksek durumda. Özellikle Kuzey Avrupa’da daha yaygın görülüyor. Amerika’da salgın olarak kabul edilmiş bir durumda. Türkiye’de görülme oranı yüzde 20’lere ulaştı. Bu düşük bir rakam değil.’’   


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri
19 YAŞINDAKİ GENÇ KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ
Ereğli'de evinin yakınında yolda yürürken bir anda yere yığılan genç hayatını k..
TABURCU OLAN HASTALAR EVLERİNDE ZİYARET EDİLİYOR
Zonguldak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Korkut Eren, taburcu olan hastaların e..
UYUŞTURUCU KRİZİNE GİRİNCE HASTANEYE KALDIRILDI
Ereğli'de sentetik uyuşturucu kullanan bir kişi krize girince hastaneye kaldırıldı...
GÖZ İÇİ MERCEKLERLE YAKIN VE UZAK GÖZLÜKLERDEN KURTULUN
Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Avrupagöz Merkezi'nde görevli Op. Dr. Emre Ha..
İLK DİYABET VE OBEZİTE MERKEZİ AÇILIYOR
2013 yılından itibaren yapım çalışmaları süren Türkiye’nin ilk Diyabet ve Obezi..
..
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k