ISTANBUL
32°C
18 şubat 2018 Pazar
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR

10.01.2015 / 16:52


10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI

CANDAN’IN MESAJI

Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli ve kutsal bir meslektir gazetecilik.  İlkeli habercilik anlayışıyla bölge, ülke ve dünya gerçeklerini zamanında aktarma konusunda son derece kritik bir noktada bulunan basının,  şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınması için yapılan çalışmaların hemşerilerimiz ile paylaşılması ve sahiplenilmesindeki katkısı büyük önem taşımaktadır.  Bu duygularla  Zaman ve mekan ayırt etmeksizin her türlü koşulda bu kutsal görevi icra etmek için çabalayan,  basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, medyamızın her türlü kolunda çalışan değerli gazetecilerimiz başta ol mak üzere tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini dilerim."Ercan Candan AK Parti Zonguldak Milletvekili

ALİ İHSAN KÖKTÜRK'ÜN MESAJI

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar.

Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayete kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendikanın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak tarihi "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

Etik ilkelerine uyan, kalemini, satmayan onurlu basın emekçilerinin gününü onlarla birlikte anıyoruz.

Ne yazık ki, AKP İktidarıyla birlikte, çalışan basın emekçilerimize yönelen tehditler, zaman zaman fiziksel şiddete kadar varmış, birçok gazeteci yazdıklarından ötürü düzmece delillerle hapislere atılmıştır…

Havuz medyaları oluşturulmuş, havuza dahil olmayan gazetelerde iktidara karşı eleştirel tutum takınan yazarların işine son verilip kalemleri kırılmıştır.

AKP; iktidar gücünü sık sık basın emekçilerine karşı kullanıp, hatta patronlara baskı yapıp gazetecilerin ekmeğiyle oynamıştır…

Bütün bu baskılara rağmen, halkımıza doğru ve gerçek haberi ulaştırmaya çalışan, onurundan ve gazetecilik ilkelerinden ödün vermeyen pek çok basın emekçimizi görmek geleceğe dair umutlarımızı çoğaltmaktadır.

Bu arada, geçmişten günümüze gazetecilik mesleği uğruna yaşamlarını yitiren gazetecileri saygıyla anmak, onların anılarını yaşatmak hepimizin öncelikli görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerimizle, baskılar ne kadar büyük olursa olsun, basın emekçilerimizin halkımızı doğru ve gerçek haberle bilgilendirme görevlerinden ödün vermeyeceklerine yürekten inanıyor, bu duygu ve düşüncelerle “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nde yaşamını yitiren ve bugün hayatta olan basın emekçilerimizi sevgi ve saygı ile anıyoruz.

Saygılarımla...

Ali İhsan KÖKTÜRK

CHP Zonguldak Milletvekili

TEKİN’İN MESAJI

“Ülkemizde, özellikle yerelde zor bir görev üstlenen gazeteciler, toplumun gözü kulağı olma gibi bir misyon üstlenmenin yanında, kurum ve kuruluşlar ile halk arasında sağlıklı bir iletişim kurulmasına da önemli katkılarda bulunmaktadırlar.

Uzun yıllardır siyasetin içinde bulunmamdan dolayı, siyasetin doğası gereği gazetecilerle sürekli iletişim içinde olan bir siyaset adamı olarak, emekçi sınıfın önde gelen temsilcilerinden gazetecilerin çalışma hayatındaki zorlukları da yakından biliyorum. Bugüne kadar, onların görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmelerine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, bundan sonra da olmaya devam edeceğim.

Halkın haber alma, bilgi sahibi olma özgürlüğünün teminatı olan gazeteciler, bunun yanında kamuoyu oluşturma ve kamuoyunu bilgilendirme gibi birden fazla toplumsal sorumluluğu üstlenerek, çok hassas bir görev üstlenmektedirler. Bu yönüyle bakıldığında, gazetecilerin de toplumun ve kamuoyunun bu beklentilerinin bilincinde olması ve bu sorumluluk bilinciyle hareket etmesi, karşılıklı iletişimin daha sağlıklı temeller üzerine kurulmasını sağlayacak, demokrasinin daha da güçlenmesine katkıda bulunacaktır. Bu ortamın oluşturulması için de elbette, gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerekir. Bu da ancak, yasal düzenlemeler ve toplumsal bilinçle mümkün olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, daha iyi şartlarda çalışmalarına imkan sağlanması temennisiyle, aileleriyle birlikte huzurlu ve mutlu bir ömür diliyorum.”

Nuri Tekin Alaplı Belediye Başkanı

HALİL POSBIYIK'IN MESAJI 

BASIN ÇALIŞIRSA DEMOKRASİ İŞLER..

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde, ‘Gazeteciler, kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır’ diyerek basına verdiği önemi açıkça ortaya koymuştur.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne, Türk basını, yerelde ve genelde bu ulvi görevini yerine getirirken bir çok sıkıntılar yaşamış, demokrasinin en vazgeçilmez unsurlarından biri olan, ülkemizde düşünce özgürlüğünün güvencesi olarak kabul edilen basınımız bu yolda bir çok yaralar almıştır.

İnsan hak ve özgürlüklerinin korunması, ifade hürriyetinin temini ve bireylerin doğru ve gerçek bilgiye ulaşabilmesi konusunda özgür basının varlığı büyük önem arz etmektedir. Geçmişten bugüne büyük merhaleler kat eden, teknolojik gelişmelere paralel olarak yazılı ve görsel niteliğinin yanı sıra sanal ortamda da etkinliğini önemli bir noktaya getirmiş basınımız, açık toplum hedefine ulaşılması noktasında çok değerli bir katkı sunmaktadırlar.

Düşünce ve basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden söz etmek imkansızdır. Basın çalışırsa, demokrasi işler.

Halil Posbıyık olarak  bugüne kadar, basınımıza ayrı bir önem vermiş, yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırmak adına her daim yardımcı olmayı kendisine görev addetmiş biri olarak basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı, haklarının genişletildiği, çalışma şartlarının iyileştirildiği aydınlık günlere bir an önce ulaşmaları temennisiyle, Ereğli ve Zonguldak bölgesindeki ve ülkemizdeki tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

ÇAKIR’IN MESAJI

“Her koşulda mesai tanımadan, büyük özveri içinde görev yapan gazetecilerin çalışmaları her türlü takdirin üzerindedir. Gazetecilik mesleği, toplumun haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlayan, kamu yararını gözeten ve demokratik yaşamın ‘olmazsa olmaz’ kurumlarından birini oluşturmaktadır.

Gazetecilerin, hiçbir kişi, kurum ve sivil oluşumun baskısına maruz kalmadan görevlerini yerine getirmeleri, toplum menfaatlerinin korunması ve düşünce özgürlüğünün gelişmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

Toplumların aydınlanması, ancak ilkeli ve ileri görüşlü gazetecilerin bilgilendirilmesi sonucunda olur. Gazetecilerin yüklendikleri sorumluluk ve görevler aynı zamanda büyük riskleri de beraberinde getirmektedir. Gazetecilik, topluma daha iyiyi sunabilmenin yanında tarih içerisinde de örnekleri görüldüğü gibi görevleri dolayısıyla saldırılara çok uğrayan meslektir.

Hepimiz biliyoruz ki basının görevi gerçekleri bulup bozmadan, abartmadan kamuoyuna yansıtmaktır.

Gazeteci arkadaşlarımızın içinde bulunduğu sorunların çözümü için yerelde verilmesi gereken mücadelede üzerimize düşen görevleri yapacağını bir kez daha hatırlatarak tutku ve sabırla mesleğini icra eden bütün Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

Fatih Çakır AK Parti Ereğli İlçe Başkanı

TETİKER'İN MESAJI

Görevini özveri ile yapan siz değerli gazetecilerin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü en samimi duygularımla kutlar, aile ve çalışma hayatınızda sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

KDZ.EREĞLİ TSO

YÖN.KRL.BŞK.

YAŞAR TETİKER

 

ODABAŞ’IN MESAJI

“En zor ve meşakkatli meslekler arasında yer alan gazetecilik mesleğini, üstlendikleri görevin ve sorumluluğun bilinciyle yerine getirmeye çalışan gazetecilerin bu gününü kutluyoruz. Çalışan gazetecilerin, her türlü yaşamsal, ekonomik ve sosyal haklarını alabilmesini temenni ediyoruz.”

TÜRK METAL SENDİKASI EREĞLİ ŞUBE BAŞKANI YUSUF ZİYA ODABAŞ

ERDEMİR’İN MESAJI

“Değerli Basın Mensupları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutlar, sağlıklı ve başarılı çalışma yaşamı dileriz. Saygılarımızla.”Erdemir Kurumsal İletişimGMİS’İN MESAJI

“Kamu görevini özveriyle sürdüren bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün ve demokrasinin en etkili araçlarından biridir.

Özverileriyle, gece-gündüz her an görev başında olan basın emekçileri için 10 Ocak tarihi, meslek onuru ve çalışma hakları konusundaki sorumluluklarını, özverilerini ve mücadelelerini simgeleyen bir tarihtir.

Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında Sendikanın öncülüğünde BASIN adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar.

1971 tarihine kadar Basın Bayramı olarak kutlanan 10 Ocak günü, gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarıldı. Bu tarihten itibaren 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Kamuoyunun aydınlatılması, halkın bilgi edinmesi konusunda çok önemli bir kamu görevini büyük özveri ve zorluklarla gerçekleştiren basın emekçilerin, mesleki hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi, bu hedefte ilgili yasalarda gerekli düzenlemelerin yapılarak etkin bir basın özgürlüğü ve meslek haklarının sağlanması dileğiyle; başta Zonguldak ve bölgesinde görev yapan ulusal ve yerel medyada çalışan gazeteciler olmak üzere tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, başarılar diliyoruz.”

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI YÖNETİM KURULUMÜSİAD KDZ.EREĞLİ ŞUBESİ

10 Ocak 1961 tarihinde Gazetecilerin çalışma koşullarında iyileştirmeler öngören 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden dolayı her sene 10 Ocak’ta kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü” nün 54. yıldönümüne gelmiş bulunmaktayız.

Bölgemizde meydana gelen olayların vatandaşlarımıza yansıtılması noktasında üstlenmiş olduğunuz zor ve bir o kadar da ehemmiyetli görevinizde, birçok zorlukla karşı karşıya kalsanız da başarılı çalışmalara imza atacağınıza olan inancımız tamdır.

Bu vesileyle bölgemizde faaliyette bulunan tüm  basın ve yayın kuruluşlarında görev yapan gazetecilerimizin “10  Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”’nü, Şahsım ve dernek üyelerimiz adına kutlarken, meslektaşlarınızdan ebediyete intikal edenleri de rahmetle anar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Selam ve Saygılarımızla,

İbrahim SEZER

MÜSİAD Kdz. Ereğli Şubesi

Yönetim Kurulu BaşkanıKDZ. EREĞLİ BEŞİKTAŞ TARAFTARLARI DERNEĞİ

Ereğli Beşiktaş taraftarları Derneği başkanı Tarkan Adik’in, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü kutlama mesajıdır

“Basın çalışanları günümüz bilgi çağının önemli mesleklerinden birini icra etmektedir. Ulusal basının yanı sıra yerel medya mensupları da kentleri için takdire şayan bir özveri ile etkin görev yapmakta ve kamuoyunu aydınlatmaktadır. Zaman ve mekan mefhumu gözetmeden çalışmayı gerektirmesi sebebiyle zor bir meslek dalı olan gazetecilik, aynı zamanda günümüzün en dinamik ve saygın mesleklerinin başında yer almaktadır. Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, ülkemizde yaşanan başarıların uluslararası platforma taşınması, ilimizin ve ülkemizin tanıtılması gibi pek çok konuda önemli bir kamu görevi üstlenen yerel ve ulusal basınımızın, bundan sonra da aynı özveriyle görevini yerine getireceğine inanıyor ve tüm basın çalışanlarımızın "10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlayarak, sağlık ve başarılar diliyorum"


Etiketler :
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k