ISTANBUL
32°C
24 Ocak 2018 çarsamba
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
ERDEMİR VAKFINDAN AÇIKLAMA

ERDEMİR VAKFINDAN AÇIKLAMA

26.09.2014 / 14:14


Erdemir Vakfı  tarafından vergi cezaları ile ilgili olarak www.erdemirvakfi.org.tr internet sitesinden bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama şöyle:

"Aralık 2013’de yapılan vergi incelemesi sonucu Erdemir Vakfı’na tarh edilen vergi ve cezalar  ile ilgili durum 10.02.2014 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştı. Aradan geçen zaman  süresince yaşanan gelişmelere ilişkin yerel basında, muhtemelen eksik ve yetersiz bilgiye  ve/veya konuya vakıf olmayanların yorumları kaynaklı haberler nedeniyle aşağıdaki  hususların kamuoyuyla tekrar paylaşılmasında fayda görülmüştür. 

Vergi cezasına ilişkin10.02.2014 tarihine kadar olan süreç aynı tarihli duyurumuzda da  belirtildiği üzere özetle şöyleydi:

• “Aralık 2013’te yapılan vergi incelemesi sonucunda, Vakfın 2008 ve 2009 yıllarında  Türk Bankalarının yurt dışındaki şubelerinden elde ettiği faiz gelirleri dolayısıyla Vakfa  ait bir iktisadi işletme oluştuğu yaklaşımı ile anılan gelirler üzerinden cezalı kurumlar  vergisi tarhiyatı yapılmıştır. Tarhiyatın toplamı vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizi  ile birlikte toplam 129.000.000.- TL. dir.

- Bu konu ile ilgili olarak üye ve emeklilerimizle bilgilendirme toplantıları yapılmış, 30 Ocak 2014 Perşembe günü Olağanüstü Genel Kurul gerçekleştirilmiştir. 

Olağanüstü Genel Kurul’da;Vakıf adına 2008 ve 2009 yılları için; vergi aslı, vergi  cezası ve gecikme faizleri için Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde uzlaşma  görüşmelerini yürütme ve sonuçlandırma, uzlaşma olmaması durumunda dava  açılması hususlarında Yönetim Kurulu’na tam yetki verilmiştir.

- Danışmanlarımız ile birlikte yapılan hukuki ve mali incelemelere göre vergi  cezasının kesilmemesinin gerektiği düşünülmekle birlikte, öncelikle uzlaşma yolunun denenmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

- Mali ve Hukuki süreç sonunda bir ödemenin gündeme gelmesi durumunda, Vakfa  ait herhangi bir varlık olmadığından, söz konusu cezalar üye ve emeklilerin varlıklarından ödeneceğinden, olası en üst limitten ceza düşünülerek üye ve emeklilere düşecek oran hesaplanmış, üye ve emeklilerin varlıklarına süreç sonuna kadar geçerli olmak üzere % 17 blokaj konulması kararı alınmıştır.

• Uzlaşma görüşme tarihi 6 Şubat 2014 tarihi itibarı ile Vakfımıza tebliğ edilmiş olup, uzlaşma toplantısı 25 Şubat 2014 Salı günü Ankara’da yapılacaktır.”

10.02.2014 tarihinden sonra yaşanan gelişmeler ise özetle şöyledir:

• Vakıf Yönetimi’nin ilgili kurumlar ve TBMM nezdinde yaptığı temaslar devam ederken,  Maliye Bakanlığı 25.02.2014 tarihinde yapılması öngörülen görüşmeyi ertelemiştir. 

• Seçim sonrası tekrar yürütülen temaslar ile Nisan ayı içinde gün alınmıştır. Maliye Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen değişimlere bağlı olarak görüşme ikinci kez ertelenmiştir. 

• İlgili İdare ile tekrar görüşülmüş ve gerekli bilgiler aktarılmış, tekrar görüşme günü belirlenmesi talep edilmiştir.

• Bu süreç beklenirken, kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ve içinde vergi cezalarının affını da içeren yasa tasarısı ortaya çıkmıştır. Maliye Bakanlığı da görüşmeleri bu yasanın çıkması sonrasına ertelemiştir.

• Tasarının TBMM’de alt komisyonda görüşülme sürecinde Erdemir Vakfı’nın durumunda olan ( vergi cezası kesinleşmemiş ) kuruluşların da üç yıl önce getirilen afyasasına benzer şekilde aftan yararlandırılması hususunda girişimlerde bulunulmuştur. 

• Çıkan Torba Yasa’da Vakfımız’ın konumunda olan kuruluşlar için bir husus yer almamıştır.

• Yapılan temaslar neticesinde İdare’nin önümüzdeki ay görüşme günü vermesi söz konusudur.

• Uzlaşma görüşmesinde konunun çözüm için gereken gayret gösterilecektir. 

Görüşmede uzlaşma sağlanamaması halinde yargı yolu da gündeme gelebilecektir.

• Yaşanan süreçte baştan itibaren sağlanan siyasi ve sendikal destek ve yardımlar devam etmektedir.

Erdemir Vakfı tüm çalışmalarını en şeffaf şekilde yürütmekte, çalışmalarını ve gelişmeleri  internet ortamında paylaşmakta, üyelerine duyurmakta, bilgilendirme toplantıları yapmakta, olağan ve olağanüstü genel kurullarda en üst karar organına hesap vermektedir. Kendi içindeki denetim mekanizması dışında tüm hesapları sürekli olarak bağımsız denetleme kuruluşu ve aktüerya kuruluşu tarafından denetlenmektedir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı denetimlerine tabidir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."


Etiketler :
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k