ISTANBUL
32°C
24 Ocak 2018 çarsamba
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
MADENCİLER AÇIKLAMA YAPTI

MADENCİLER AÇIKLAMA YAPTI

12.07.2014 / 18:18

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 850 maden işçisinin çalıştığı maden ocağı ile ilgili olarak kapatma kararı alınması üzerine Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu açıklama yaptı.


Memleket- Hema Endüstri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında 15.00 vardiyasından çıkan ve 15.00 vardiyasına gelen 600 kadar maden işçisi yönetim binası önünde toplandılar. Madencilere Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal ile MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Talat Şeker’de destek verdi. İşçiler ellerindeki madenci kazması, başlarındaki baret ve yüzlerinde ki kömür karası ile gazetecilerin objektiflerine poz verdi. 10 yıldır maden ocağında çalışan Kadir Kızılarslan ie kömür karası yüzü ve elindeki ekmek ile gazetecilere poz verdi.

Kandilli Beldesi Alacaağzı Bölgesi’ndeki maden ocağının Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) tarafından yapılan denetimlerde iş güvenliği açısından riskli olduğu ve üretim durdurulması yönündeki uyarısı üzerine Hema Endüstri A.Ş. tarafından kapatılması kararı alındığını belirten Mutlu, sosyal güvenlik kurumu iş güvenliği müfettişlerinin ise ocakta yaptıkları denetimlerde üretime mani bir durum olmadığı yönünde rapor verdiğini söyledi.

Maden ocağının kapatılarak 850 maden işçisinin işsiz kalmasının sosyal patlamaya neden olacağını ifade eden Mutlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Zaman zaman iş verenimizle karşı karşıya geldiğimiz kavgalar ettiğimizde oldu. Yarın yine zaman zaman karşı karşıya geldiğimiz yine iş verenle kavga ettiğimiz ortak bir masada buluşarak sizlerin menfaatleri doğrultusunda mücadele edeceğimiz zamanlarda olacaktır. Ama bugün amacımız tek, bugün amacımız ortak çünkü işyeri yaşatmak hepimizin hem bizlerin hem işverenlerimizin hem içinde bulunduğumuz toplumun bir görevidir. Bugün bu sorunun bu aşamaya gelmesinin başlangıcı biliyorsunuz

TTK’nın HATTAT Enerji ve Maden Ticaret A.Ş ve 05.06.2014 tarihinde göndermiş olduğu ve içeriğinde İş güvenliği ihlali hakkında iddiaları olan ve üretim durdurulmasını isteyin yazısı vardır. 

Bunun üzerine HEMA Kandilli Alacaağzı kömür ocağını Çalışma Bakanlığı Müfettişleri gelerek bu işyerlerini bugüne kadar görülmeyen bir şekilde teftişten geçirerek yapılan incelemeler sonunda işyerlerinde iddia edildiği gibi İş Güvenliğini tehlikeye sokacak bir iki küçük düzeltmeden başka olumsuz durumun olmadığını ve işyerinin çalışabileceğini belirten raporu gerekli mercilere sunmuşlardır. Bugün burada yaklaşık 850 çalışanımız evine ekmek götürüyor. Şuanda karşı karşıya kaldığımız bu tablo TTK HATTAT Enerji ve Ticaret A.Ş. ülkemiz özellikle bölgemiz ve biz çalışanlar adına çok bahtsız ve olumsuz bir durumdur. Soma faciasından sonra Devlet Yetkililerimizin 6 ikramiye 6 saat çalışma emekliliğin 43 yaşına indirilmesi taşeronun kaldırılması ve taşeron için yeni taban fiyat uygulaması söylemleri ve bu yönde çıkan haberler bizleri biraz olsun ümitlendirip sevindirirken bu söylenenlerin hala gerçekleşmediği bir çoğunun maden yasası taslağında yer almaması tekrar kafalarımızı karıştırmıştır. Birde işyerimize yaşanan bu belirsizlikler ve her gün işyerinin kapılarının kapatılacağını düşünmek bizleri tamamen yıpratmaktadır. Buradaki durumun çok farklı buradaki durumun iş güvenliği meselesi değil sadece taraflar arasında sorunları çözümü için aynı masaya oturmamasından kaynaklanan belirsizliktir. Bölgemizde işsizlik hat safhada iken TTK ve Erdemir’den sonra üç büyük kuruluş olan işyerin kapatılması tam sosyal facia olacaktır. Biz çalışanlar olarak 15 gündür acaba bugün kimin çıkışı verilecek sıra bana ne zaman gelecek düşüncesi ile işe gelmekten ve çalışmaktan yorulduk. Artık bu psikolojiden kurtulmak sağlıklı çalışmak dün olduğu gibi yarında üretmek istiyoruz. TTK ve HEMA yetkililerinin masaya oturup bu işi daha uzun vadeli sağlıklı ve kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturmalıdır. Bizim hedefimiz buradan bir işçi arkadaşımızın dahi işten atılmadan bu sorunun çözülmesidir. En kısa sürede bu sorunun çözümünün gerçekleşmesi umudu ile hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Maden işçileri yapılan açıklamanın ardından yeniden iş yerlerine döndüler.


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k