ISTANBUL
32°C
24 Ocak 2018 çarsamba
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
TETİKER YEREL YÖNETİME SİTEM ETTİ

TETİKER YEREL YÖNETİME SİTEM ETTİ

10.07.2014 / 15:44

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından iftar programı düzenlendi.


Memleket- Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi’nde bir otelde düzenlenen iftar davetine Zonguldak Valisi Ali Kaban, Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belde Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, Ereğli Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, çevre il ve ilçelerden TSO başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş adamları katıldı. İftar davetine gelen Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Opr. Dr. Hüseyin Uysal ise protokol ile selamlaştıktan sonra salondan ayrıldı. İftar programında konuşan Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, yerel yönetim ve siyasetçilere sitem ederek “Şikayetçiyim” dedi. Tetiker konuşmasında OSB’deki yatırımların gecikmesinden bahsederek 2015 yılının OSB için atılım yılı olacağını söyledi. 2015 yılında yatırımların tamamlanması ile birlikte istihdam edilen işçi sayısının 2 bin- 2 bin 500’lere çıkacağını savunan Tetiker, ancak Ereğli’de ki ekonomik sıkıntıların bununla bitmeyeceğini anlattı.

“YEREL YÖNETİM VE SİYASETÇİLERDEN ŞİKAYETÇİYİM”

Ereğli’deki yerel yönetime de sitem eden Tetiker “Şu anda maalesef gelinen noktada hem yerel yönetimlerden, hem yerel siyasetçilerden şikayetçiyim. Bunlar bizim kardeşimiz, bağrımıza bastık, hiç problem etmedik. Seçerken de oy verdik. Ama gelinen noktada bırakın taş taş üstüne koymayı, konulan taşların bile engellenmesi söz konusu. Şimdi burada bunu tamamen yerel yönetime veya yerel yönetim yeni gelmiştir yerel siyasetçilere atfetmek istemiyorum ama yerel dinamiklerimiz maalesef hangi işe kalkarsak kalkalım, engellerle karşı karşıyayız. Bunun olmaması lazım. Ereğli'nin bu kadar hizmete, ekonomik güce ihtiyacı varken. Eskiden bunlar klasik metodu, herkes birbirinin ayağını çekerdi. Aman siyasette önüme geçmesin, küçükken engelleyelim diyerek vurun abalıya, ne kadar güçlü siyasetçi varsa sizi yok etmeye çalışırdı” diye konuştu.

ERDEMİR’İN POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ


Erdemir’in özelleşmesi ile birlikte Ereğli’den uzaklaştığını, kurulan Ersem şirketi ile sac tüccarlarının, Omsan ile birlikte de nakliyecilerin yok edildiğini dile getiren Tetiker konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “ Yapmış olduğu harekâtın en başında işçi maaşlarını yarı yarıya düşürmüş, bu durumu da Ereğli sineye çekmiş, akabinde tüccarı yok etmek için Ersem'i kurmuş, daha sonra nakliyeciyi yok etmek için Omsan'ı getirmiş, ben nakliye yaparım demiş ve sonuç almış bunlardan. Kimse sesini çıkarmamış. Allah kimseyi gördüğünden ayırmasın diye bir söz vardır. Eğer bu zenginlikleri görmeseydik problem değildi. Bu rakamları görmeseydik problem değildi. Madem bu rakamları gördük, tekrar o gücü, o ekonomik gücü yakalamamamız lazım. En azından kaybedilen katma değerleri sorgulayarak, hepsini kazanmasak da, belirli kayıpların karşısına alternatifler koymamız lazım. Bu alternatiflerin başında OSB, tersanelerin yeniden canlandırılması, öğrenci sayısının arttırılması, göreve gelir gelmez dekanımın bir talebi oldu. Şu projedeki binayı yaparsan ben de senin öğrenci sayını arttırırım dedi. Normal bir gelişme var, ama istediğimiz noktaya gelemedik. Geldiğimiz nokta kötü değil, ama istenen nokta yılsonu itibarıyla 5 bin civarında öğrenci sayısı, 2015 yılında da on binleri bulmamız. Bunların hiçbiri afakî rakamlar değil. Hedeflerinizde ısrarcı olursanız hiç biri erişilmez rakamlar değil.”


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k