ISTANBUL
32°C
18 şubat 2018 Pazar
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
TSO KENT KONSEYİ'NDEN ÇEKİLDİ

TSO KENT KONSEYİ'NDEN ÇEKİLDİ

01.07.2014 / 10:14

Karadeniz Ereğli Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Yaşar Tetiker, kent konseyine verdikleri üyeyi, yönetim kurulu kararı ile geri çektiklerini açıkladı. Kent Konseyi gibi önemli bir platformun başına, bir Erdemir çalışanının getirilmesine tepki gösteren Yaşar Tetiker, ‘Erdemir’e eleştiri getiremeyeceğimiz bir platformda biz olmayız. Hiç kimse Ereğli’yi Erdemir’e teslim edemez’ dedi.


Memleket- Karadeniz Ereğli Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Yaşar Tetiker, kent konseyine verdikleri üyeyi, yönetim kurulu kararı ile geri çektiklerini açıkladı. Kent Konseyi gibi önemli bir platformun başına, bir Erdemir çalışanının getirilmesine tepki gösteren Yaşar Tetiker, ‘Erdemir’e eleştiri getiremeyeceğimiz bir platformda biz olmayız. Hiç kimse Ereğli’yi Erdemir’e teslim edemez’ dedi.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker makamında düzenlediği basın toplantısında Ereğli Kent Konseyi Başkanlığı’na bir Erdemir çalışanının getirilmesine tepki gösterdi. Tetiker, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın talebi ile Kent Konseyi Yönetimi’ne verdikleri Mehmet Çivici’yi Yönetim Kurulu kararı ile geri çekme kararı aldıklarını söyledi. Kent Konseyi Genel Kurulu’na gazetecilerin davet edilmemesine de değinen Tetiker, halkın bilgilenmesinin basın yoluyla olacağını savundu.

“KENT KONSEYİ’NDEN ÇEKİLDİK”

Kent Konseyi’nden çekilme kararı ile ilgili olarak Tetiker “Bilindiği gibi kent konseyine belediye başkanımızın bizden ricasıyla bir arkadaşımızı verdik, yönetim kurulu kararıyla Mehmet Çivici. O verdiğimiz arkadaşımızı kent konseyi içinden alıyoruz bugün. Bunun altını çizerek söylüyorum yönetim kurulu kararımızla. Sebebi şudur; Kent Konseyi’ne seçilen başkanın veya sözcü neyse bilinmez. Ama burada eski arkadaşlar daha iyi bilirler. Bunun ilk kurulduğu ismi İlçe Temsilciler Kuruludur. İlçe Temsilciler Kurulunu kuran kimdi? Belediyeyle Ticaret ve Sanayi Odasıydı. Bu niçin kurulmuştu? Erdemir’in özelleştirilmesine karşı ve Erdemir’e yapılacak olan eleştirilerin halk tarafından bilinmesi gayesiyle kurulmuştur. Yani halkın bilinçlenmesi neyle olur? Basın yoluyla olur. Basının olmadığı yerde halkın bilinçlenmesi söz konusu mudur? Değildir. Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nı ilgilendiren tek mesele burada altını çizerek tekrar söylüyorum. O başkanın veya sözcünün Erdemirli olmasıdır. Erdemir’den veya Erdemir’de çalışan bir personelin orda başkanlığını ifa etmesi bizim tarafımızdan tasnif görmez, görmemiştir. Çünkü her şey açıktır. Kdz Ereğli’de bir strateji çizilmeye çalışılıyor. Erdemir ile birlik-beraberlik adı altında ki birlik beraberlik yemekten ibaret değildir. Birlik beraberliği yemek olarak anlayan insanlar zayıf insanlardır. Bakın ben size bir daha söyleyeyim; zaaflarla doludur. Samimi, dürüst olarak insanlarla bir araya geldiğiniz zaman o yemek davetleri yemekler zaten kendiliğinden oluşur. Bizi ilgilendirmenin ötesinde bu yemeklere de fazla önem vermediğimizi tekrar belirtmek istiyorum. Neden önem vermiyorum? Bir daha söylüyorum birlik ve beraberlik yemek yemekten ibaret değildir. Ana soru ana çözüm buralardadır.

“ERDEMİR EREĞLİ’DE ÇIBANBAŞI HALİNE GELMİŞTİR”

Platformlarda çalışmak enerji sarf etmektir. Bunu kime söylüyorum? Belediye başkanına söylüyorum, siyasilere söylüyorum. Bunu niçin söylüyorum? Ben bunlara kardeş derim. Bizim kardeşliğimiz “kardeş” dediğimiz bir insanla öle üç günlük beş günlük değildir. Hatalarından, kusurlarından her şeyiyle kabul etmişim ve bağrıma basmışım. Ama bu hataların ortadan kaldırılmasında ikaz etmekte benim sorumluluğumdur. Benim bu sorumluluğumu ben yerine getirmek zorundayım. Burada çok büyük yanlışlar hatalar vardır. Bir kere Erdemir’le ilgili hangi meseleye girerseniz girin Erdemir’e eleştiri getiremeyeceğiniz bir ortamda yani Erdemir’e her hangi bir söz söyleyemeyeceğiniz ortamda bizim bulunmamız en büyük yanlıştır. Ben her gün her saat her dakika Erdemir’e eleştiri getiriyorum. Çünkü Erdemir Kdz. Ereğli’de çıbanbaşı haline gelmiştir. Bu çıban tedavi edilmelidir. Apse yapmıştır. Çıban patlatılır tampon yapılır. Kurutmaya terk edilmelidir. Bu çıban kurumadığı sürece kurutulmadığı sürece tarafların bir araya gelip çözüm bulmadığı sürece bu sancı bu ekmek savaşı devam eder” dedi.

“GÜÇLÜ’YÜ HAKLI GÖSTERİRSENİZ YANLIŞ YAPARSINIZ”

Tetiker, Candan ile Uysal’ın Erdemir ile mücadelelerinde kendilerine destek olup olmadıkları yönündeki bir soruya sorumluluk taşına insanların rahat oturmaması gerektiğini söyleyerek yanıt verdi. Tetiker konuşmasında şunları söyledi; “Ereğli'de haksızlıklarla mücadele edilen bu önemli platformda birlik ve beraberlik burada sağlanması lazım. Birlik ve beraberlik gücün yanında olmakla olmaz. Güç mü haklı, haklımı güçlü? Bunu eleştirmek ve ayrıştırmak lazım. Güçlüyü haklı gösterdiğiniz zaman her yerde, her platformda en büyük yanlışı yaparsınız. Burada zavallı mazlum binlerce insanın kaderi var. Yetişecek evlat ve yeni nesillerin torunlarımızın kaderi var. Bütün bunların hepsini alt alta koyduğun zaman burada sorumluluk taşıyan insanlar burada rahat oturmaması lazım. Sorumluluk taşıyan insanların gecesini gündüzüne katarak ekmek mücadelesinin içerisinde olması lazım. Önemli olan mücadele budur. Ben bürokratlara bir şey demiyorum. Bürokratlar o yemek masalarında oturabilir. Masaları da çoğaltabilirler. Yesinler içsinler. Ancak, Ereğli insanının oyları ile bir yere gelen insanların asla affı yoktur, bizde affetmeyiz, Ereğli halkı da affetmez, Allah'ta affetmez. Bunun da böyle bilinmesi lazım. Bu kadar kanayan yara olacak, sıkıntı çekilecek, siz hala Ereğli’yi teslim etmekle uğraşacaksınız. Ereğli’yi kimse ERDEMİR’e teslim edemez. Ben bunlara kardeş demişim. Bu kardeşlerimiz birlik ve beraberliği yemek yemek anlıyor. Burada da bir takım özel hadise ve özel konulardan kendileri oturup yemek yediler. Yaşar Tetiker'i iyi tanımaları lazım. Ben Ereğli halkının tüccarının haklı davasını anlatmışım, bu haklı davamda muvaffak olmuşum. Onlardan aldığım hangi dilim ekmek varsa getirip halkıma şarj etmişim. Ben bunları yaparken, bu kompleksin içinde asla olmam. Bunlar bazı insan ve siyasilere göre çok ulaşılamayacak insanlar gibi gözükebilir. Hatta ve hatta bunun da üzerinde 'Ben işimi gördürmek için benim ERDEMİR genel müdür ve idari meclisi başkanı ile aram iyi olsun ama ben bir taraftan da işimi gördüreyim'. Çünkü siyaset de bunlar vardır. Al gülüm ver gülüme girersiniz. Oraya bir takım insanlar aldırırsınız. Yakınlarınızı aldırırsınız. Bunlar her zaman olağan şeylerdir. Siyasette vardır. Ama ondan sonra da susmak zorunda kalırsınız. Zaten meselenin de özü de budur.

“EREĞLİ, ERDEMİR’E TESLİM EDİLECEK KADAR KÜÇÜK BİR YER DEĞİLDİR”

Bende diyorum ki; Ereğli' de bu kadar çekilen acı ve kan kaybı varken irade koymak lazım. Ben bu iradeyi koymuşum. Ha benle beraber olurlar ya da olmazlar. Böyle bir kandırmacayla hemen buraların ört bas edilerek sorunların üstesinden hemen çözülmüş gibi göstermek formülünü ancak bu şekilde bulabilirsiniz. Kent konseyinin başına kendi yandaş Erdemir'den birisini koyarsınız. Olay bitmiştir. Ben şahsı da tanımam. Zaten hangi şartlarla geldiği de belli. Hiç birisine sözüm yok. Ama bu yanlış olmaması lazımdı. Ereğli ERDEMİR'E teslim edilecek kadar küçük bir yer değildir. Burada Yaşar Tetiker'in emeği var. Bir takım insanlarında emeği var. Bunlar belki toprak altında şu anda ama kemikleri sızlıyor. Ben ayakta durduğum sürece benim bir emeğim varsa bu emeğimin arkasında sonuna kadar dururum ve ekmek kavgasını da sonuna kadar veririm. Ha ben bu kardeş dediklerim gelirler yanlış yaptıklarını söylerler ve bu hatalarını düzeltmeleri lazım.”

“KOLTUĞU HAK EDECEKSE ADALETİ SAĞLAYACAK”

Erdemir’den işten çıkartmalar yapıldığı yönündeki bir soruya da Tetiker şu yanıtı verdi; “"Bugün attı 76 kişi. Yarın 576, öbür gün bin 576, öbür gün 3 bin 576 olur. Kim konuşacak kardeşim ben size soruyorum? Belediye Başkanı yok, siyasetçi yok, ticaret ve sanayi odası yok, sendika yok. Kim konuşacak bunu bana bir söyleyin. Ben o adresi bileyim de oraya gidip kayıt olalım. Ben diyorum ki adres burası Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Bu benim sorumluluğum altında. Burayı yok etmeye kimsenin hakkı yok. Benim kulağıma gelen belediye ile de ilgili bir takım sıkıntılar var. Belediyenin de bir takım atmış olduğu insanlar var. Onlarda bu huylarından ve bu hadiselerden vazgeçmeleri lazım. Halk onlara kıyım yapın diye oy vermedi. Böyle bir şey yok. Halk onlara bizi idare edin diye oy verdi. Adalet'i sağlayamayan o kişilerin, o koltuğu hak etmeleri söz konusu bile olamaz. Bir lider eğer o koltuğu hak edecekse o adaleti sağlayacaktır. Kendisi uyanık olacak. Her şeyiyle uyanık olacak. Benimde çevremde bana ihanet etmek isteyen insanlar da var. İkaz ediyorum. Olabilir. Onunda çevresinde olabilir. Lider olmak kolay değil. Bedel ödüyorsun. Böyle ödüyorsun. Gece uykun kaçacak, düşüneceksin, bunların hepsi vardır. Ama öyle kolayı seçip de hemen dama taşlarını bir yerlere oturtturup bir yerlerle öyle liderlik olmaz."


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k