ISTANBUL
32°C
23 Ocak 2018 Salı
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
GÖRME ENGELLİ GENCİN BÜYÜK BAŞARISI

GÖRME ENGELLİ GENCİN BÜYÜK BAŞARISI

23.06.2014 / 11:22

Zonguldak’ta okuduğu liseyi üçüncülükle bitiren doğuştan görme engelli Enes Sarıbaş, TOEFL sınavında tam puan alarak ABD’deki üniversiteden davet aldı.

Memleket- Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Sarıbaş ve eşi Fadime Sarıbaş’ın üç çocuğundan en büyüğü olan Enes (18), doğuştan görme engelli olmasına rağmen başarısıyla herkese örnek oldu. Zonguldak Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni üçüncülükle bitiren Enes Sarıbaş, girdiği yabancı dil sınavı olan TOEFL sınavından ise 120 tam puanın 117’sini aldı. Sınavın okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden aldığı puanlarla öğretmenlerini bile şaşırtan Sarıbaş, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Huston Üniversitesi’nden davet aldı.

“İSTİSNAİ BİR SKOR”

Oğluyla gurur duyduğunu ifade eden Hakan Sarıbaş ise “Oğlum Enes doğuştan beri görme engellidir. Eğitimin ilk yıllarından itibaren özel önem vererek eğitimini sağlamaya çalıştık. Bu sene üniversite sınavına giriyor ve aynı zamanda liseden üçüncü olarak mezun oldu. Liseyi bitirmeden iki ay önce girmiş olduğu TOEFL sınavında toplam 120 puan üzerinden 117 puan aldı. Bu TOEFL sınavı İngilizce sınavıdır. Dört bölümü var. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinin hepsinden alınabilecek puan 30, ya 29 ya da 30 puan alıp toplamda 117 puanlık skorla İngilizce sınavını başardı. İstisnai bir skordur. Aynı zamanda ABD’deki üniversitelere başvuru paketlerini hazırladık. Başvurularımızdan bir tanesi de ABD’deki Huston Üniversitesi’nde Liberal Sanatlar Sosyal Bilimler Koleji’nden kabul aldı. Bölümü de İngilizce bölümü. Gitmeyi arzu ederse ABD’deki Huston Üniversitesi’ne kabul edildi. Üniversiteye önce kabul edilmesi lazım ardından burs aşaması başlıyor. Sonra da burs arayışlarına başvuracağız” dedi.

“ÇALIŞANA HER ŞEY KOLAYDIR”

10 yaşındaki kardeşi Harun ile aynı kaderi paylaşan Enes Sarıbaş ise “Okul üçüncüsü olmak için çalışana her şey kolaydır diye düşünüyorum. İlk olarak derslerime günü gününe çalışmaya dikkat ediyorum. Öğretmenlerime soru sordum, arkadaşlarımın ve ailemin desteği de oldu. Sonuç olarak başarılı oldum. TOEFL sınavı zor olmaktan çok yorucu oldu. Anlama kabiliyetinizi denemek için sorular var. Burs bulabilirsem, babamın parası yeterse gitmek isterim. İyi üniversite kazanabilirsem Türkiye’de okumak isterim. Şartlar iyi olursa ABD olur. Benim TOEFL sınavında başarılı olmamda etkili bir neden vardı. Küçüklüğümden bu yana sesli kitapları çok severim. Halen daha dinlemeye devam ediyorum. Çok vakit geçirdim. Kitaplar anlama, kavrama yeteneklerimi çok geliştirdi. Bu da TOEFL sınavında başarılı olmama yardımcı oldu” diye konuştu.

“ENES İLE HARUN BOYNUMDAKİ MADALYAM GİBİ”

Enes’in aynı okuldan mezun olduğu annesi Fadime Sarıbaş ise oğlu Harun’un da doğuştan görme engelli olduğunu ifade ederek şöyle dedi: “Enes her zaman çok meraklı bir çocuktur. Her zaman çok sorar ve öğrenmeye çok meraklıydı. Kitap dinlemeyi çok seviyordu. O da başarısında çok etkili oldu. Bir engelli oğlum daha var. Enes ile ikisi boynumdaki madalyam gibi. Her zaman için öyle hissediyorum. Çok gururlanıyorum. Bir takım şeyleri dünyada kaçırmış olabilir ama bu başarılar sayesinde bizi daha da gururlandırıyor.”  


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri
BEÜ'YE OLAN İLGİ ULUSLARARASI ALANA TAŞINDI
2014-2015 Akademik yılı için Bülent Ecevit Üniversitesi'ne yurt dışından kabul edi..
BEÜ DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA DEV BİR ADIM ATTI
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
DÜNYADA BİN 495, TÜRKİYE'DE 26. SIRAYA YÜKSELDİ
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
6 OKULUN BAKIM İHALESİ YAPILDI
Ereğli'de 5 okulun ardından, 6 okulun daha bakım onarım işi ihaleye verildi. Okul Mü..
BEÜ’DE YENİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM PROGRAMLARI
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) 2014-2015 Akademik Yılında yüksek lisans ve doktora..
BAKIM MERKEZİNDE DAYAK İDDİALARI
Zonguldak’ta engellilere şiddet görüntüleriyle gündeme gelen engelli bakım merkezi..
3 KIRMIZI IŞIK İHLALİ EHLİYETTEN EDECEK
İçişleri Bakanlığı 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere g..
BEÜ'YE YENİ BÖLÜM GELİYOR...
Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu tarafından YÖK’e gönderilen Sivil Havacılık Y..
DENİZCİLİK OKULU'NDA YENİ DÖNEM
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde öğretime devam eden Bülent Ecevit Üniversitesi Deni..
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k