ISTANBUL
32°C
24 Ocak 2018 çarsamba
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
ATAŞEHİR'DE TABUTLU EYLEM

ATAŞEHİR'DE TABUTLU EYLEM

23.06.2014 / 11:04

Türkiye’nin ilk entegre çelik fabrikası olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (ERDEMİR), özelleştirilmesinin ardından, kent ekonomisinde deyim yerindeyse çöküş yaşandı.


Memleket- Özelleştirme sonrası Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK)  satılan ERDEMİR’de yöneticilerin uygulamış olduğu satış, satınalma, nakliye ve taşeron politikaları 100 bin nüfuslu Karadeniz Ereğli’de ticaret yapan yüzlerce işadamı, sanayici ve tüccarın iflas etmesine neden oldu.

ERDEMİR yönetiminin izlemiş olduğu bencil ve kar odaklı politikalar nedeni ile özelleştirme öncesi ilçede sayısı 950 olan nakliyeci sayısı 80’e, 600 olan sac tüccarı sayısı 50’ye kadar düştü. ERDEMİR yönetimi müteahhitlik işlerini yien OYAK bünyesinde yer alan OYPA’ya yaptırırken, nakliye işlerini yine OYAK bünyesinde bulunan OMSAN firmasına yaptırıyor. Sac satışını ise ERDEMİR bünyesinde kurulan ERSEM adlı şirket üzerinden yapıyor.

ERDEMİR’in ilçe ekonomisini dibe vurduran politikaları karşısında bir araya gelen nakliyeci, sac tüccarı ve sanayiciler bugün şirketin İstanbul Ataşehir’de bulunan merkez ofisi önünde eylem yaptı. Eylemci gurup adına konuşan Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Niyazi Özcan;

Tüccar, nakliyeci ve sanayicilerimize büyük darbe vuran Erdemir yöneticileri, sadece bunlarla da kalmayıp sosyal sorumluluk olgusunu tamamen unutmuştur. Erdemir özelleştiği günden buyana ne Ereğli’de nede bölgede sosyal sorumluluk adına bir çivi dahi çakmamıştır. DSP Uzmanları keyfiyete ve müşteriye göre farklı yapılacak müşterilerin kaderi kurumun elinde tutulmaktadır. Teminat mektupları ile sıkıştırılmış müşterileri kurumun ibretle duyurmak isteriz. Erdemir yöneticileri, 2008 yılında Ereğli sac tüccarlarının tamamına ‘siz bu malzemeleri alın, Erdemir ile iyi ilişkiler içerisinde olun, siparişlerinize aralıksız devam edin’ deyip daha sonrada 300 dolar aşağı çekerek bütün müşterilerinin ipini çekmiştir. Erdemir, son alarak ise kendi portföyündeki müşterileri ERSEM’e kaydırarak kendi ortaklarından para kaçırmaya çalışmaktadır. Personel taşıma ve hizmet taşıma işi yapan firmalardan defalarca fiyat indirimi talep eden Erdemir, sıra kendi yan kuruluşlarından biri olan OMSAN’a geldiğinde neden bu kadar bonkör davranmamaktadır” dedi.

ERDEMİR’İN ÖNÜNE TABUT KOYDULAR

Bir otobüsle birlikte sabah saatlerinde Ereğli’den İstanbul’a hareket eden grup,  Erdemir’in Ataşehir’de ki yönetim binasına giderek basın açıklaması okudu. TSO Başkan Yardımcısı Niyazi Özcan, 2006 yılı öncesi Ereğli’de 650 olan sac tüccarı sayısının 2014 yılında 70’e düştüğünü belirtirken, nakliyeci ve sanayicilerin sayısında da ciddi düşüş yaşandığını iddia etti. Özcan, Erdemir’in sanayici ve nakliyecileri darbe vurduğunu da dile getirdi. Eylemciler Erdemir Ofisi’nin önüne tabut bırakarak eyleme son verdi.

ÖZELLEŞTİRME SONRASI 41 BİN İCRALIK

ERDEMİR’in 2005 yılında özelleştirilmesinin ardından geçen süreçte sac tüccarı, sanayici ve nakliyeci sayısında ciddi azalma görülürken, ilçede icra dosyası sayısı da akıl almaz bir şekilde yükseldi. 2006 yılında Karadeniz Ereğli’de 5 bin olan icralık dosya sayısı, 2014 yılında 41 bine yükseldi.  


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k