ISTANBUL
32°C
23 Ocak 2018 Salı
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
KÖY KÖY DOLAŞIP BİLİMİ SEVDİRİYORLAR

KÖY KÖY DOLAŞIP BİLİMİ SEVDİRİYORLAR

16.06.2014 / 10:41

Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri “Bilim ışığı sarsın okulları” projesi kapsamında köy okullarına giderek deney setleri ile eğlenceli deneyler gerçekleştiriyor.


Memleket- Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri ve Fen Bilimleri öğretmenleri deney setleri kullanarak çeşitli gösteriler yapıyor. 2 yıl boyunca projenin ilk aşamasında şu ana kadar Kurtlar Ortaokulu, Süleyman Demirel İmam Hatip Ortaokulu, Süleyman Demirel Ortaokulu ve Çayırlı Yüksel Balcı Ortaokulu’nda gösteriler gerçekleştirildi.

Projede Cumhuriyet Ortaokulu Müdür Yardımcıları Okan Topaloğlu, Cengiz Baysal, Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız ile öğrenciler Ecenaz Memiş, Yağmur Yiğit, Kaan Karaağaçlı, Mustafa Arı, Bayramcan Aydemir, Ümmühan Ayaz, Sıla Çakır, M. Furkan Tosun, M. Fatih Tosun, Elif Arslan, Hasan Aydemir, Tunahan Karakaya, Ada Kart görev aldı.

Bilimin Işığı Sarsın Okulları” projesinin koordinatörü Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız, gittikleri her okulda öğrencilerin projeyi büyük bir ilgi ile takip ettiklerini gördüklerini söyledi. Yıldız proje ile ilgili olarak şu bilgileri verdi; “Daha önceki yıllarda sponsorlar aracılığıyla bilim merkezi deney setleri temin etmiştik. Bu deney setlerinin bir kısmını Ereğli Sanayisinde yaptırmıştık. Kendi öğrencilerimizle müfredatla ilişkilendirilmiş ve farklı öğrenme metotlarını içeren etkinlikler, deneyler yapıyorduk. Okulumuzda bilime ilgili, deneylere hâkim 20 öğrenci seçtik ve istedik ki bu öğrencilerimizle köylere gidelim, deney setlerimizi götürelim, bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşalım, zümrelerimizle tanışalım. Hem, gönül köprüleri kuralım, hem de deney setlerimizden köydeki öğrencilerimizde istifade etsin. Bilim merkezi deney setlerinin yanında fizik, kimya, biyoloji, robot, teknoloji temalarını içeren gösteri deneyleri de yapmaktayız. Amaç sadece eğlenceli deneyler yapmak değil. Deneyleri müfredatla, günlük yaşamla ilişkilendiriyoruz. Ayrıca farklı öğrenme metotlarını kullanarak öğrencilerin sürece aktif katılmalarını sağlıyoruz. Böylelikle öğrenciler yaşayarak, eğlenerek fen dersinin ve bilimin sıkıcı olmadığını fark ediyorlar. Bu uzun soluklu bir çalışma. Haziran 2016’ya kadar tüm köy ortaokullarını en az iki kere ziyaret etmeyi hedefledik. Proje kapsamında öğrencilerimizdeki değişim akademik verilerle takip edilecektir. Ayrıca projenin devamlılığı için web sitesi kurulması hedeflenmiştir. Devletimizin 2023 vizyonu kapsamında her ile bir bilim merkezi kazandırmak var. Ayrıca 2013’te değişen yeni fen programının ‘Benimsenen Yöntemler ve Strateji’ başlığında ‘öğrencilerin fen bilimleri alanındaki bilgiyi anlamlı ve kalıcı olarak öğrenmelerini sağlamak için informal öğrenme alanlarından da (bilim, sanat müzeleri ve vb gibi) faydalanılır’ denilmektedir. Yaptığımız çalışmanın bu anlamda faydalı olacağına inanıyoruz. Projeye Okul Müdürümüz Kenan Okan ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Naci Kılıç destek veriyorlar ve bizi teşvik ediyorlar. Gittiğimiz köylerde de öğrencilerimizin çok ilgili olduğunu gördük.”

Projenin önümüzdeki yılda uygulanmaya devam edileceği belirtildi.


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri
BEÜ'YE OLAN İLGİ ULUSLARARASI ALANA TAŞINDI
2014-2015 Akademik yılı için Bülent Ecevit Üniversitesi'ne yurt dışından kabul edi..
BEÜ DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA DEV BİR ADIM ATTI
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
DÜNYADA BİN 495, TÜRKİYE'DE 26. SIRAYA YÜKSELDİ
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
6 OKULUN BAKIM İHALESİ YAPILDI
Ereğli'de 5 okulun ardından, 6 okulun daha bakım onarım işi ihaleye verildi. Okul Mü..
BEÜ’DE YENİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM PROGRAMLARI
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) 2014-2015 Akademik Yılında yüksek lisans ve doktora..
BAKIM MERKEZİNDE DAYAK İDDİALARI
Zonguldak’ta engellilere şiddet görüntüleriyle gündeme gelen engelli bakım merkezi..
3 KIRMIZI IŞIK İHLALİ EHLİYETTEN EDECEK
İçişleri Bakanlığı 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere g..
BEÜ'YE YENİ BÖLÜM GELİYOR...
Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu tarafından YÖK’e gönderilen Sivil Havacılık Y..
DENİZCİLİK OKULU'NDA YENİ DÖNEM
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde öğretime devam eden Bülent Ecevit Üniversitesi Deni..
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k