ISTANBUL
32°C
24 Ocak 2018 çarsamba
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
6 MAYIS DÜNYA ASTIM GÜNÜ.

6 MAYIS DÜNYA ASTIM GÜNÜ.

06.05.2014 / 10:19

Zonguldak İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Özkan Albas 6 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.


Memleket- Albas açıklamada şöyle dedi:

“Astım, tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde yaklaşık her 100 erişkinden 5-7’sinde, her 100 çocuktan 13-15’inde görülmektedir. Her yaştan bireyi etkileyebilen, doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen, kontrol altına alınamadığında ise günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik (müzmin) bir hastalıktır. Astım, hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar (krizler) halinde gelen bir hastalıktır. Hastalar ataklar arasında kendilerini iyi hissederler. Astımda hava yollarında mikrobik olmayan bir iltihap vardır. Bu nedenle hava yolu duvarı şiş ve ödemlidir. Bu durum akciğerlerin uyaranlara aşırı duyarlı olmasına neden olur. Toz, duman, koku gibi uyaranlar ile hemen öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı hissi gibi yakınmalar ortaya çıkar. Krizde hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artar, ilerleyen iltihapla birlikte hava yolu duvarı kalınlaşır. Hava yollarındaki salgı bezlerinden kıvamlı bir mukus (ifrazat-balgam) salınır. Tüm bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve havanın akciğerlere girip çıkması engellenir. Bu durum, artan öksürük, nefes darlığı, hırıltı, hışıltı ile kendini göstermektedir. Astım hastalığının ortaya çıkmasında rol oynayan bazı risk faktörleri vardır. Toplumda astımın niçin bazı kişilerde ortaya çıktığı, bazılarında ise görülmediği bu risk faktörleri İle açıklanabilmektedir. Astımın yüzde 70 nedeni Alerjik, yüzde 30 nedeni tekrarlayan enfeksiyon olup; Alerjik Astımın temeli genetik yapı bozukluklarıdır. Küçük yaşlarda en sık görülen astım nedenlerinden biri de allerjidir. Alerjik Astımın başlıca nedenleri ev tozları, polenler, evcil hayvanlar ve küf mantarlarıdır. Alerjenler, sigara dumanı, hava kirliliği, polenler, ev tozu akarları, nezle, grip gibi solunum yolu enfeksiyonları, çeşitli koku ve gazlar krizleri ortaya çıkaran en önemli faktörlerdir. Alerjik Astımlı Hastalarda; Alerjenler, viral enfeksiyonlar, hava kirliliği ve ev içi alerjenlere maruziyetin olabildiğince azaltılması tedavideki ilk basamaktır. Astımın ortaya çıkması ve tetiklenmelerinde sigara ispatlanmış bir

faktördür.Anne ve babası sigara içen çocuklarda astım sıklığının artması beklenen bir durumdur. Astımda erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis ile astımın kronik bir hastalık haline gelmesi önlenebilir. Erken teşhis için oldukça kolay uygulanabilen birçok kan, deri ve solunum testleri vardır. Astım günümüzde tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Düzenli ilaç kullanımı ve hekim kontrolü bu tedavide en önemli faktörlerdir. Bu nedenle hasta hekimle işbirliği yapmalıdır. Tetikleyicileri tanımalı ve onlardan kaçınmalıdır. İlaçlarını düzenli kullanmalıdır."


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri
19 YAŞINDAKİ GENÇ KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ
Ereğli'de evinin yakınında yolda yürürken bir anda yere yığılan genç hayatını k..
TABURCU OLAN HASTALAR EVLERİNDE ZİYARET EDİLİYOR
Zonguldak Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Korkut Eren, taburcu olan hastaların e..
UYUŞTURUCU KRİZİNE GİRİNCE HASTANEYE KALDIRILDI
Ereğli'de sentetik uyuşturucu kullanan bir kişi krize girince hastaneye kaldırıldı...
GÖZ İÇİ MERCEKLERLE YAKIN VE UZAK GÖZLÜKLERDEN KURTULUN
Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Avrupagöz Merkezi'nde görevli Op. Dr. Emre Ha..
İLK DİYABET VE OBEZİTE MERKEZİ AÇILIYOR
2013 yılından itibaren yapım çalışmaları süren Türkiye’nin ilk Diyabet ve Obezi..
..
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k