ISTANBUL
32°C
23 Ocak 2018 Salı
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
YGS SINAVI ÖNCESİ UZMANLARDAN UYARILAR

YGS SINAVI ÖNCESİ UZMANLARDAN UYARILAR

21.03.2014 / 11:32

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi uzmanlar, dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyardı.


Memleket-23 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde uzmanlar öğrencilere, sınava sayılı günler kala bu vakitlerini nasıl değerlendirmeli, sınav öncesi ve sınav sırasında nelere dikkat etmeli neler yapmalı hususlarında uyarılarda bulundu.

Zonguldak Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Remzi Karakaya sınava girecek öğrencilere sınav öncesinde ve sınav sırasında uyarılarda bulunarak şunları söyledi: “Sınavda çocukların en büyük şeylerinden bir tanesi sınav kaygısıdır öğrencilerimizin sınav kaygısına kapılmamaları gerekmektedir, heyecanlanmamaları gerekmektedir. Sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapmaları gerekmektedir, yine sınav akşamı mutlaka normal saatinde uyumalılar. Farklı stresli ortamlara sınav öncesi günkü girmemeliler. Sınava girerken öğrencilerimiz mağdur olmamaları için nüfus hüviyet cüzdanlarını mutlaka getirmeli, ehliyet pasaport gibi çeşitli kimliklerle geldiklerinde çocuklar gençler mağduriyet yaşamaktadır. Yine sınavda soru kitapçıklarında farklılık olabilmektedir. Uzun sorular Türkçeden özellikle ön sırada birinci ikinci soru olabilmektedir. onun için uzun soru olduğunda uzun soruda patinaj yapmamalı çocuklar sınav süresi 160 dakika, bazı sorular 30 saniye sürebilir, bazı sorular bir buçuk dakika bazı sorular bir dakika sürebilir ama sınav 160 dakikada bitecek kapasitededir.”

SINAV ÖNCESİ AİLELER NELER YAPMALI

Sınava girecek öğrenciler kadar ailelere de büyük sorumluluklar düştüğünün de altını çizen Karakaya şunları söyledi: “Yine çocuklarla beraber ailelerde çok önemli sanki aileler sınava girecekmiş gibi sanki kendi hayatları gibi yani tabi ki gencin çocuğunun geleceğinden kaygı duymaktadır o nedenle son günlerde çocuklara gençlere baskı yapmamaları. Aileler yine sınav sabahı çocuklarına soruları şöyle yap daha dikkatli ol ve benzeri şeyler söylememeliler. Öğrencilere aile ebeveynler yanında olduklarını hissettirmeli tabi ki bu hissettirme sözle olmaz yani çocuklarla gençlerle aile anne baba ten teması da kurabilir onu kucaklayabilir çünkü bu ilaç gibidir. Yine sınav konusun da aile kendi kaygılarını çocuğa gence yansıtmamalı ona sınavda bahsetmemeli yani örneğin aile çocuğuna sınav sabahı kahvaltı hazırlarken her gün hazırladığı kahvaltıya yakın kahvaltı hazırlamalı yani ona farklı bir kahvaltı hazırladığında bile çocukta gençte sınav kaygısı olabilir. O gün için özel bir muamele yapmamalı yani sınava giderken dikkatli ol oğlum dikkatli ol kızım diye telkinde bulunmamalı.”

SINAV ÖNCESİ VE SINAV SABAHI ÖĞRENCİLER NASIL BESLENMELİ

Sınavdan önce öğrenciler nasıl beslenmesi gerektiğine de değinen Karakaya şunları söyledi: “Şimdi tabi ki zekayı açıcı zekayı güçlendirici gıdalar var onun için ceviz içi yiyebilir balık yiyebilir balık ürünlerini tüketebilir, çünkü onlar beyinde ki hafızayla ilgili nöronları hareketlendirici gıdalar onları tüketebilir. Salamura türü turşu türü gaz yapıcı gıdalardan da uzak durmalı çünkü beden dolaşım sistemini hem vücuttaki stres hormonlarını tuzlu gıdalar tetikleyebilir.”


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri
BEÜ'YE OLAN İLGİ ULUSLARARASI ALANA TAŞINDI
2014-2015 Akademik yılı için Bülent Ecevit Üniversitesi'ne yurt dışından kabul edi..
BEÜ DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA DEV BİR ADIM ATTI
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
DÜNYADA BİN 495, TÜRKİYE'DE 26. SIRAYA YÜKSELDİ
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
6 OKULUN BAKIM İHALESİ YAPILDI
Ereğli'de 5 okulun ardından, 6 okulun daha bakım onarım işi ihaleye verildi. Okul Mü..
BEÜ’DE YENİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM PROGRAMLARI
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) 2014-2015 Akademik Yılında yüksek lisans ve doktora..
BAKIM MERKEZİNDE DAYAK İDDİALARI
Zonguldak’ta engellilere şiddet görüntüleriyle gündeme gelen engelli bakım merkezi..
3 KIRMIZI IŞIK İHLALİ EHLİYETTEN EDECEK
İçişleri Bakanlığı 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere g..
BEÜ'YE YENİ BÖLÜM GELİYOR...
Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu tarafından YÖK’e gönderilen Sivil Havacılık Y..
DENİZCİLİK OKULU'NDA YENİ DÖNEM
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde öğretime devam eden Bülent Ecevit Üniversitesi Deni..
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k