ISTANBUL
32°C
23 Ocak 2018 Salı
VEDA ZİYARETİNDE BULUNDU
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADILAR
KAMYONET DEVRİLDİ: 3 YARALI
SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL ALEV TOPUNA DÖNDÜ
ÖĞRENCİLER EYLEMDE...

ÖĞRENCİLER EYLEMDE...

22.02.2014 / 12:34

Karadeniz Ereğli'de okullarında ikili öğretime geçilmesini protesto eden öğrenciler ilçe kaymakamlığı binasına yürüdü.


Memleket- Kdz. Ereğli ilçesinde Ereğli Lisesi B blok 10/A sınıfında 3 gün önce meydana gelen tavan çökmesi sonucu eğitim-öğretime kapatılan B Blokta ki öğrencilerin Merkez Anadolu Lisesi’nin bulunduğu A Blok’a taşınarak ikili öğretime geçilme kararı alınması protesto edildi. 

Kdz. Ereğli Anadolu Merkez Lisesi’nde okuyan yaklaşık 750 öğrenci ile 250 kadar öğrenci velisi bu gün saat 12.30 sıralarında toplanarak ilçe kaymakamlığı binası önüne geldiler. Binaya girerek Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay ile görüşmek isteyen öğrencileri polis engelledi. Burada “Son söz öğrenci” şeklinde slogan atan öğrenciler kendilerine sorunun kısa sürede çözüleceği sözü verilmesi üzerine kaymakamlık binası önünden ayrıldı. 

Yaklaşık 750 öğrenci kaymakamlık binasından Ereğli Merkez Anadolu Lisesi’ne kadar toplu şekilde yürürken “Son söz öğrenci, tabletli değil bilimsel eğitim” şeklinde sloganlar atarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınan karara tepki gösterdi. Yürüyüş sırasında her hangi bir taşkınlık yaşanmaması için çevik kuvvet ekipleri de önlem aldı. Yürüyüşün ardından okul bahçesinde toplanan öğrenciler protestolarını burada da sürdürdüler. Öğrenciler adına gazetecilere açıklama yapan Mehmet Türkan Özcan, kendilerine sorulmadan okulların eğitim sisteminin değiştirilmesini kabul etmediklerini ve bu durumun düzeltilmesini istedi. Özcan gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu tepkinin nedeni, sistemimizin bize sorulmadan değiştirilmesi. Biz öğrenciler olarak bunu tepki ile gösteriyoruz. biz bunun yanlış olduğunu bize sorulmadan neden değiştiğini sorguluyoruz. Biz sorgulayan bir öğrencileriz. Türkiye de bunun böyle olması gerekir. Biz bunu başlattık" dedi.

Kdz. Ereğli Merkez Anadolu lisesinde çocuğu eğitim gören velilerden Nilüfer Çiv’de eyleme destek vererek, yanlışın bir an önce düzeltilmesini istedi. Çiv konuşmasında "Benim çocuğum merkez Anadolu lisesini kazandı. Burada okuyor. Şu ana kadar Vali Kaymakam yok muydu bu okulun bozulduğunda. O beton çocukların üzerine de düşebilirdi o beton. Neden bunun kontrolü yapılmıyor? Neden? Bizim çocuklarımızın suçu ne? Şimdi hepsi bir anda eğitim alacak. Sabah kaçta kalkıp gidecek benim çocuğum? Biz bun kesinlikle kabul etmiyoruz. Kaç senelik bina. Önce okullarını yapsınlar. Okulun tavan dökülüyor. Bu durum akşam olmasaydı belki de kaç tane çocuğumuz ölürdü. Bundan kim sorumlu?" diye sordu.

Kdz. Ereğli İlçe Milli eğitim Müdürlüğü yetkililerinin sorunu çözmek yerine üstünü kapatmaya çalıştığını ifade eden Eğitim-İş Ereğli temsilcisi Cengiz Başaran iki okulun birleştirilerek eğitime devam edilmesinin yanlış olduğunu savundu.

Başaran konuşmasında "Ereğli lisesinin binasında bir çökme nedeniyle gördüğünüz B blok kapatıldı. İçerisinde Ereğli lisesinin sınıfları vardı. Pek çok da öğrencisi var. Öğrencilerin tamamının A bloğa alınması Milli Eğitim tarafından kararlaştırıldı. A Blok da Merkez Anadolu Lisesi ve Turizm Lisesi var. her iki okulun öğrencileri tam gün eğitim görüyor. Ereğli Lisesi öğrencileri geldiği an okulda yaşanacak sıkıntı eğitim öğretim ortamını etkileyecek. Çünkü ikili eğitime geçilmiş olunacak. Sabah 7 gibi okul başlayacak, akşam 7 ye kadar neredeyse devam edecek. Teneffüsler beşer dakikaya inecek. Çocukların böyle karmaşık ortamda kaldı ki bilimsel bir eğitim alması mümkün olmayacak. Küçük odalar bile sınıf haline getirilmeye çalışılıyor. Burada oluyor mümkün değil, ben yaptım oldu anlayışını değiştirmeleri lazım" dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler eğitim gördükleri Merkez Anadolu Lisesi binasına girerek sınıflarına dağıldı. Okul bahçesinde ve dışarında önlem alan polis ekipleri, eylemin sona ermesinin ardından Çevik Kuvvet otosuyla okuldan ayrıldılar.


  • Bu haberi paylaşın:
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri
BEÜ'YE OLAN İLGİ ULUSLARARASI ALANA TAŞINDI
2014-2015 Akademik yılı için Bülent Ecevit Üniversitesi'ne yurt dışından kabul edi..
BEÜ DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA DEV BİR ADIM ATTI
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
DÜNYADA BİN 495, TÜRKİYE'DE 26. SIRAYA YÜKSELDİ
Batı Karadeniz Bölgesinin önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan Bülent Ecev..
6 OKULUN BAKIM İHALESİ YAPILDI
Ereğli'de 5 okulun ardından, 6 okulun daha bakım onarım işi ihaleye verildi. Okul Mü..
BEÜ’DE YENİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM PROGRAMLARI
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) 2014-2015 Akademik Yılında yüksek lisans ve doktora..
BAKIM MERKEZİNDE DAYAK İDDİALARI
Zonguldak’ta engellilere şiddet görüntüleriyle gündeme gelen engelli bakım merkezi..
3 KIRMIZI IŞIK İHLALİ EHLİYETTEN EDECEK
İçişleri Bakanlığı 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere g..
BEÜ'YE YENİ BÖLÜM GELİYOR...
Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu tarafından YÖK’e gönderilen Sivil Havacılık Y..
DENİZCİLİK OKULU'NDA YENİ DÖNEM
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde öğretime devam eden Bülent Ecevit Üniversitesi Deni..
YAZARLAR
ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  1. boş
  2. Harika Olmuş
  3. Güzel Olmuş
  4. Fena Olmamış
  5. İdare Eder
  6. Kötü Olmuş
  7. k